Atrakcje

REGIONU ZĄBKOWICKIEGO

Ząbkowice Śląskie, nazywane kiedyś miastem Frankensteina to niewielkie miasteczko położone na Przedgórzu Sudeckim, w południowej części województwa dolnośląskiego. Ząbkowice Śląskie mogą się pochwalić bogatą historią, ciekawymi zabytkami i niebanalnymi atrakcjami. Historia Ząbkowic sięga XIII wieku – już wtedy Ząbkowice pełniły ważną funkcję ze względu na położenie w miejscu szlaku handlowego, bursztynowego szlaku łączącego Śląsk i Czechy. Burzliwe dzieje miasta (pożary, napady zbrojne, oblężenia) skutkowały ciągłą jego odbudową. Ostatnia odbudowa z II połowy XIX wieku pozwoliła na powstanie pierwszych zakładów przemysłowych, linii kolejowych i budynków komunalnych. O dawnych dziejach przypominają nam zabytki Ząbkowic: od szczątków murów miejskich przez ząbkowicki zamek po Krzywą Wieżę i Ratusz, będące dziś symbolami miasta.


Atrakcje regionu ząbkowickiego

turystyka rowerowa Ząbkowice Śląskie
Turystyka rowerowa 1611 1051 a_hns_up

Turystyka rowerowa

Turystyka rowerowa Ząbkowice Śląskie Wycieczki rowerowe mniejsze i większe to jedne z najpopularniejszych atrakcji Ziemi Ząbkowickiej i Kłodzkiej. W okolicach Ząbkowic Śląskich dostępne jest ok. 450 km tras rowerowych, w tym trasy enduro i łagodne ścieżki dla rodzin z dziećmi. Z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie!  Najpopularniejsze szlaki rowerowe w okolicy Ząbkowic Śląskich: EuroVelo…

Czytaj więcej
Pałac Kamieniec Ząbkowicki - Hotel na Skarpie
Pałac Kamieniec Ząbkowicki 600 400 a_hns_up

Pałac Kamieniec Ząbkowicki

Pałac Kamieniec Ząbkowicki – perła Dolnego Śląska Na Dolnym Śląsku nie brakuje miejsc wartych obejrzenia, jednak pałac Kamieniec Ząbkowicki jest miejscem obowiązkowym do zwiedzenia. Wyjątkowy projekt, nowatorskie pomysły fundatorki i imponująca rozmachem konstrukcja robią wrażenie. Budowę rozpoczęto 15 października 1838, pałac miał pełnić funkcję letniej rezydencji i charakteryzować się neoklasycystyczną bryłą nawiązującą do krzyżackiego zamku…

Czytaj więcej

Zamek w Ciepłowodach

Ruiny Zamku Rycerskiego to kolejny wehikuł czasu, przenoszący zwiedzających do XIII wieku. Aby zachować wartość historyczną, planuje się gruntowny remont budowli.

https://www.facebook.com/ZamekCieplowody/
Zamek w Ciepłowodach 600 400 a_hns_up

Zalew Paczkowski

Naturalnie powstałe jezioro niedaleko Kamieńca Ząbkowickiego. Pełni funkcję rekreacyjną dla szukających ukojenia w naturze spacerowiczów i stanowi doskonałe miejsce dla pasjonatów wędkarstwa.

https://www.polskieszlaki.pl/zalew-w-paczkowie.htm
Zalew Paczkowski 600 400 a_hns_up

Twierdza Srebrnogórska

Największa twierdza górska w Europie. Wieże połączone kurtynami, potężne mury, sucha fosa i zaparty dech w piersiach to wciąż nie wszystko, czego można się spodziewać po wycieczce do Srebrnej Góry. To trzeba zobaczyć na własne oczy.

https://zabytek.pl/pl/obiekty/srebrna-gora-twierdza-srebrnogorska-nowozytna-warownia-gorska-z-
Twierdza Srebrnogórska 600 400 a_hns_up

Twierdza Kłodzko

Jeden z największych obiektów warownych z przełomu XVII i XVIII wieku.  Tutaj wskazane jest, żeby zabłądzić w zabytkowych korytarzach i stracić rachubę czasu, spacerując podziemiami twierdzy. W ofercie klimatyczne zwiedzanie pod osłoną nocy i klasyczne pod opieką przewodnika za dnia.

https://www.twierdza.klodzko.pl
Twierdza Kłodzko 600 400 a_hns_up
Rezerwaty Przyrody 600 400 a_hns_up

Rezerwaty Przyrody

Jeszcze bliższe spotkania z naturą zapewniają okoliczne rezerwaty przyrody. Na spacer wśród uspokajającej roślinności zapraszają na między innymi: Muszkowicki Las Bukowy, rezerwat przyrody Cisy czy Skałki Stoleckie.

Czytaj więcej

Piesze szlaki turystyczne

Ząbkowice Śląskie stanowią doskonały punkt startowy dla wielbicieli górskich wycieczek. Największą popularnością cieszą się trasy: Ząbkowice Śląskie – Sobótka, Strzelce Świdnickie – Przełęcz Srebrna oraz Kamieniec Ząbkowicki – Bardo.

https://www.ziemiazabkowicka.eu/dla-turysty/turystyka-aktywna/szlaki-piesze/
Piesze szlaki turystyczne 600 400 a_hns_up

Park Techniki w Złotym Stoku

Replika średniowiecznej osady górniczej. Konstruktorzy wystawionych urządzeń wykazali się chirurgiczną precyzją i artystycznym rozmachem. Techniczne dzieła sztuki zostały stworzone na podstawie rycin Georgiusa Agricoli.

http://parktechniki.pl/zwiedzanie
Park Techniki w Złotym Stoku 600 400 a_hns_up

Opactwo Cystersów w Henrykowie

Jeden z najokazalszych kompleksów budowlanych Dolnego Śląska. W potężnych, barokowych wnętrzach wyeksponowano wyjątkowe dzieła sztuki i dużą część narodowej historii w postaci pierwszego zdania zapisanego w języku polskim. 

https://www.szczyrzyc.cystersi.pl/opactwofilie.php?ID=eRKvR00lb0icT1CbZ8VyCw
Opactwo Cystersów w Henrykowie 600 400 a_hns_up

Miejskie mury obronne Ząbkowice Śląskie

Mury obronne Ząbkowic Śląskich pamiętają czasy narodzin miasta w XIII wieku. Dzisiaj podziwiać można jedynie ich część. Najstarszą widoczną pozostałością jest fragment muru, biegnący od ulicy Grunwaldzkiej, do ulicy Prusa. Pierwsze mury miejskie zostały wybudowane prawdopodobnie już w czasach, kiedy powstało miasto. Prawdopodobnie był to niewielki, czworokątny pierścień o wymiarach 200 na 400 m z…

https://www.zabkowiceslaskie.pl/turysta/ciekawostki-i-atrakcje-zabkowic-slaskich/mury-obronne,68.html
Miejskie mury obronne Ząbkowice Śląskie 600 400 a_hns_up

Leśny Park Przygody Skalisko

Podróż między niebem a ziemią zapewnia park linowy w środku kłodzkiego lasu. Atrakcje nad Złotym Potokiem wypełnią czas zarówno dorosłym poszukiwaczom przygód, jak i mniejszym podróżnym.

http://www.skalisko.eu
Leśny Park Przygody Skalisko 600 400 a_hns_up

Kopalnia Złota

Kopalnia Złota w Złotym Stoku to opowieść o dobrej zabawie w Kotlinie Kłodzkiej. Atrakcje można wymieniać bez końca: Sztolnia Ochrowia, Średniowieczna Osada Górnicza, Pola Diamentowe, podziemny spływ łodzią — to wszystko osadzone w utkanej przez przewodnika fabule.

https://kopalniazlota.pl
Kopalnia Złota 600 400 a_hns_up
Atrakcje regionu ząbkowickiego gory-widoki
Góry i punkty widokowe 600 400 a_hns_up

Góry i punkty widokowe

Piękne widoki i głęboki oddech zapewniają pobliskie, sudeckie wzniesienia. Na długie i krótkie wycieczki polecają się przede wszystkim Góry Złote, Góry Bardzkie, Góry Sowie.

Czytaj więcej

Bardo

Niewielkie miasteczko Bardo jest doskonałym punktem widokowym. Korzystając z jednej z pieszych tras turystycznych, wskazane jest podziwianie malowniczego krajobrazu z widokiem na przełom Nysy Kłodzkiej.

http://www.bardo.pl
Bardo 600 400 a_hns_up

Nowinki

AKTUALNOŚCI

Ząbkowice Śląskie – atrakcje regionu

Dlaczego warto odwiedzić Ząbkowice Śląskie? Atrakcje malowniczego Dolnego Śląska przyciągają pasjonatów historii, miłośników jazdy na rowerze, pieszych wędrówek, dzikiej natury i oryginalnej architektury. Na szczególną uwagę zasługują rozbudowane ścieżki rowerowe przecinające Ziemię Ząbkowicką i Kłodzką, Pałac w Kamieńcu Ząbkowickim, ruiny zamków w okolicy Ciepłowodów, Kopalnia Złota, Park Techniki w Złotym Stoku oraz pobliskie Kłodzko – urokliwe miasto będące perłą całego regionu. Ząbkowice Śląskie i okoliczne miejscowości zachwycą fanów aktywnego spędzania czasu oraz tych, którzy wolą podziwiać okolicę z perspektywy wygodnego leżaka. Hotel na Skarpie jest doskonałym miejscem na spędzenie zarówno tygodniowego urlopu z rodziną, jak i romantycznego weekendu we dwoje.