Ukryty

UROK MIASTECZKA

Bogactwo

PRZESZŁOŚCI

Ząbkowice Śląskie to niewielkie miasto na położone terenie Przedgórza Sudeckiego. Jego bogata przeszłość i atrakcyjne położenie przyciągają odwiedzających spragnionych spokojnego odpoczynku z dala od tłumu turystów. Na miłośników historii i architektury czekają tu imponujące ruiny renesansowego zamku, a amatorzy odpoczynku na łonie natury mogą skorzystać z bliskości ścieżek rowerowych i górskich tras spacerowych.

Krzywa

WIEŻA

Punktem obowiązkowym podczas pobytu w mieście jest jego najsłynniejsza atrakcja – Krzywa Wieża. Choć niższa niż jej włoska odpowiedniczka, jest niemniej osobliwym widokiem, podkreślonym dodatkowo przez idealny pion kamienic otaczających budowlę.

Legendy

I TAJEMNICE

Wielbiciele legend i tajemnic poszukują w Ząbkowicach powiązań ze słynną opowieścią o przerażającym monstrum. Przed wojną miasto nosiło bowiem nazwę… Frankenstein. Wiadomo również, że w dawnych czasach grasowała tu grupa grabarzy, którzy okradali cmentarze i otwierali groby. Te mrożące krew w żyłach historie mogły stać się inspiracją dla napisanej przez Mary Shelley powieści opowiadającej o młodym studencie pragnącym ożywić potwora stworzonego z ciał zmarłych.

Atrakcje

ZĄBKOWIC ŚLĄSKICH

 • Ząbkowicka Krzywa Wieża owiana jest tajemnicą i karmiona domysłami. Nigdy nie potwierdzono tego,  jak dokładnie powstała i skąd pochodzi jej charakterystyczna krzywizna. Wielbicieli pięknych widoków zapraszamy na spacer w górę wieży, która pełni dziś rolę punktu widokowego. 

  https://www.zabkowiceslaskie.pl/turysta/ciekawostki-i-atrakcje-zabkowic-slaskich/krzywa_wieza,111.html

 • W tym samym budynku mieści się Laboratorium Frankensteina i Izba Pamiątek Regionalnych. Połączenie historii z nutą ekscytujących legend. W obu miejscach opowieści same się snują i oplatają odwiedzającego tak, że trudno opuścić te dwie najpopularniejsze, ząbkowickie atrakcje. 

  http://www.zckit.pl/sladami-frankensteina/
  http://www.zckit.pl/izba/

 • Ratusz, czyli już szósta budowla tego typu w Ząbkowicach Śląskich. Obecna wersja pojawiła się na mapie miasta w 1862 roku i można ją podziwiać do dziś na ząbkowickim rynku wśród uroczych, niskich kamienic. 

  http://www.zckit.pl/ratusz/

Atrakcje

REGIONU